Miera stūrītis

Montessori pedagoģijā ļoti bieži ir sastopami miera stūrīši un miera spēles. Lai gan es no Montessori neko daudz nesaprotu- miers patīk arī man un tā nu izlēmām veidot Miera Stūrīti. Kādēļ? Jo ar 3 aktīviem bērniem (un kaķi) dzīvojam divistabu dzīvoklī, un bonusā es patlaban rāpjos ārā no pasmagas veģetatīvās distonijas/depresijas. Stresa līmenis ir visai iespaidīgs.

Kāds varbūt teiks – mums tādam stūrītim fiziski nav vietas, tomēr manuprāt – jo mazāka ir dzīves telpa ģimenei, jo svarīgāk ir izveidot Miera stūrīti! Vieta tam pati neatradīsies, bet to var atrast. Es, piemēram, šim nolūkam atstūmu divstāvu gultu apmēram 70cm no sienas – tas nedeva lielas izmaiņas istabas plānojumā, tomēr bija pietiekoši šim mērķim.

Mūsu miera stūrīti katrs cilvēks apmeklē pats, pēc pašiniciatīvas (arī es) – TĀ NAV soda vai DISCIPLĪNAS METODE ! TĀ IR IESPĒJA “nolīst” no citu acīm un NOMIERINĀTIES, kad apkārt ir “par daudz”.

Līdz ar to, lai gan Miera Stūrītis var būt arī galds istabas vidū, mēs izlēmām to veidot maksimāli noslēgtu, pēc iespējas norobežojot ārējās vides stimulus un vēršot uzmanību uz iekšējām sajūtām caur tausti, ožu un maigām gaismēnu spēlēm.

Priekšmeti stūrītī var būt dažādi – bieži tiek izmantots smilšu pulkstenis, zvaniņš, stresa bumbas, grāmatas, emociju kartiņas, dažādu faktūru auduma gabaliņi, uz kuriem var uzpilināt nomierinošu ēterisko eļlu pilīti, koka krellītes, kuras skaitīt, tumsā spīdošie kociņi, utt. Svarīgākais, lai mantu nebūtu par daudz!

Negribēju pārspīlēt ar mantu daudzumu mūsu miera ostā, bet šo to atzīmēšu – trokšņus slāpējošās austiņas (cenu klubs, nedaudz virs 3€), bundža ar kanēļmizām, lavandas maisiņš, melnā samta maisiņā – akvamarīns.

Tā kā Miera Stūrītis sanāca patumšs, pieliku klāt arī uz baterijām darbināmo gaismu+ar lieku segu “nosiltināju ” ārējo sienu, no kuras nāca aukstums. Bērni uzreiz izdomāja,ka stūrītis ir kā radīts jogas pozai “kājas pret sienu”, es bērnu ideju noķēru aiz astes un papildinājām stūrīti arī ar elpošanas vingrinājumiem. Lai sevi stimulētu darbībai – ir jāpagarina ieelpa, bet, ja vēlies nomierināties – jāpagarina izelpa.

Mūsu Miera stūrītī bija šādi elpošanas vingrinājumi

Šņācošā elpa – mute ciet, ieelpa caur degunu, izelpa caur muti veidojot garu “šššš” skaņu.

Ziedu elpa – Iztēlojies, ka atrodies ziedu pļavā. Ieelpo puķu patīkamo smaržu! Pēc tam lēni izelpo caur muti. Iztēlojies kā šī smarža tevi uzpilda, padara laimīgu. Pasmaržo margrietiņas, peonijas, visas skaistās puķītes, kuras vari iztēloties.

Lāča elpa (absolūts favorīts) – Ieelpo caur muti. Aizskaiti līdz 3 un tikai tad izelpo. Aizskaiti līdz trīs. Ieelpo.

Zaķīšu elpa – 3 īsas ieelpas caur degunu, viena gara izelpa caur degunu.

Atgriežoties pie miera stūrīša – pats galvenais – definēt sev, kāpēc tādu stūrīti vēlaties. Kādam mērķim tas kalpos. Un, protams, svarīgi, lai bērniem patīk darboties miera stūrītī. Lai “nopārdotu” šo ideju bērniem ir dažādi triki –

👉 1.Pajautāt vai bērniem šāda ideja patīk.

👉 2.iesaistīt viņus stūrīša plānošanā un priekšmetu izvēlē.

👉3.Nopirkt vai izveidot mazu nieciņu speciāli un tikai stūrītim (mums tās bija austiņas)

Lai mierīgi arī jūsmājās!%d bloggers like this: